A civil szervezetek között jónéhányan tevékenységük céljaként a foglalkoztatás javítását jelölik meg. A foglalkoztatási célú szervezetek többsége a munkanélküliség kezelését tűzik ki célul, és jelentős számban vannak közöttük a közhasznú foglalkoztatási szolgáltatást nyújtó szervezetek is. Néhány civil szervezet szociális foglalkoztatást valósít meg, illetve ezt segíti elő. Sokan a munkanélküliek, álláskeresők érdekvédelmét látják el.

A foglalkoztatási céllal megalakult civil szervezeteken belül a segítségnyújtás többféle formában zajlik, leggyakrabban azonban képzés formájában valósul meg. Sokaknál az állásközvetítés vagy a direkt foglalkoztatás jelenti a támogatást. A szolgáltatások jellemző módja a programszervezés és a lelki segítségnyújtás is, és csak a civilek kis hányada ad közvetlen pénztámogatást ügyfeleinek. A civilek túlnyomó többsége magánszemélyeknek nyújt támogatást, kisebb részük valamilyen szervezet, intézmény számára végez szolgáltatást, s vannak, amelyek pl. kisebbségi csoportnak, családoknak, önkormányzatnak, szakmai csoportnak.

A foglalkoztatási céllal megalakult civil szervezetek többsége települési szinten látja el feladatát, kisebb hányaduk terjeszti ki tevékenységét egész megyei hatókörre vagy régiós szintre. Ennél szélesebb körben ritkán fejtik ki hatásukat. A foglalkoztatási célú civil szervezetek körében jellemzőbb az, hogy a támogatottak fordulnak hozzájuk segítségért, mint az, hogy a szervezetek keresik meg célcsoportjaikat. A leggyakoribb azonban az, hogy mindkét formában eljuttatják szolgáltatásaikat a rászorulókhoz. A megkérdezettek többsége úgy ítélte meg, hogy tevékenységükre nagyobb az igény, mint amennyit tényleges ki is tudnak elégíteni.



    Jövőbeli önkénteskedési lehetőségek:

    Naptár – válassza a lista, havi nézet vagy napi nézet formátumot:

    Naptárhoz