A fogyatékossággal élő emberek ellátását végző civil szerveződések filozófiája az ellátotti jogokat és emberi méltóságot tiszteletben tartó, humanizált, modernizált ellátás nyújtása, mely a sérült ember érdekeit szem előtt tartva magas szintű gondoskodást jelent. Olyan otthon, illetve nappali ellátó hely megteremtése a cél, ahol az értelmileg sérült ember kedve, vágya szerint élhet, ami igényei, szükségletei szerint van kialakítva, és ahol megkaphatja mindazt a segítséget, ami zavartalan életviteléhez szükséges. A 18 éven felüli súlyos értelmi, illetve halmozottan sérült emberek ápolását – gondozását és terápiás célú foglalkoztatását bentlakásos intézményekben valósítják meg, ők nem oktathatók, képezhetők, foglalkoztathatók és gondozásukra csak bentlakásos intézményi keretek között van lehetőség. Lakóotthoni ellátás nyújtható azoknak a 18 évet betöltött, aktív korú középsúlyos értelmi fogyatékkal élő embereknek, akik önmaguk ellátására részben képesek, folyamatos ápolást, felügyeletet nem igényelnek, továbbá a lakóotthonba költözésre felkészíthetőek, és vállalják a lakóotthoni ellátás többletköltségeit.

Az ellátottak szociális intézményen belüli foglalkoztatására munka-rehabilitációs foglalkoztatás keretében van lehetőségünk. A fogyatékossággal élő emberekkel foglalkozó civil szerveződések tárgyi feltételrendszere meghatározott: akadálymentesített épület (pl.: kapaszkodók, rámpák, csúszásgátló burkolat, stb.), amely megfelel a tűzvédelmi szempontoknak és az európai uniós és magyar építészeti előírásoknak. Az intézményi helyiségek, szobák száma és mérete, valamint kialakítása megfelel a kijelölt funkcióknak (pl.: étkező, közösségi helyiség, orvosi szoba, lakószoba, vizes blokkok, stb.). A kertek nagy mozgásteret biztosítanak a gondozottak számára, mely minden évszakban jótékony hatású.

A vallásgyakorlásra lehetőséget teremtenek a civil szerveződések, illetve sportpálya és tornaterem adhat lehetőséget a rendszeres mozgásra. Az intézményben gondozott emberek teljes körű ellátást kapnak: lakhatást, étkezést, szükség szerinti ruházatot, ágyneműt, egészségügyi ellátást, gyógyszert, valamint a gyógyászati segédeszközök beszerzését, az egészségi és pszichés állapotnak megfelelő ápolást, gondozást, foglalkoztatást, pedagógiai fejlesztést, mentális gondozást, és a szabadidős programokat – kulturális és sport programok.

A fogyatékossággal élő emberek ellátását végző civilek gondoskodhatnak az egészségmegőrzését szolgáló felvilágosításról, szükség szerinti ápolásról, szakorvosi ellátáshoz való hozzájutásról, kórházi kezeléshez való hozzájutásról, gyógyszerellátásról, gyógyászati segédeszközeinek biztosításáról. A mentálhigiénés ellátás is kiemelt fontosságú. A mentálhigiénés ellátással foglalkozó civilek feladata a gondozottak állapotának megfelelő képességfejlesztő, terápiás foglalkozások szervezése, illetve a szabadidő eltöltésének lebonyolítása. A szociális, mentálhigiénés szakemberekkel egyeztetve részt vehetnek a gondozási, a fejlesztési tervek kidolgozásában és megvalósításában.



    Jövőbeli önkénteskedési lehetőségek:

    Naptár – válassza a lista, havi nézet vagy napi nézet formátumot:

    Naptárhoz